Nestáva sa až tak často, aby názov produktu dokonale vystihoval jeho výrobný proces. No pri liatych podlahách to tak je. Pripraviť podklad, namiešať jedno-, prípadne viaczložkovú hmotu, vyliať a nechať tuhnúť. Aj vás zaujíma, prečo sú LIATE PODLAHY v spektre ponuky priemyselných podláh také obľúbené a vyhľadávané?

Technologický postup popísaný priamo v názve populárnej kategórie podláh – to sú liate podlahy. Výsledkom je v mnohých ohľadoch odolná, na dotyk príjemná a pohľadovo príťažlivá podlaha za rozumnú cenu. Neskrýva sa za tým nejaký háčik? Čo životnosť, zaťažiteľnosť, farebná variabilita alebo prácnosť realizácie? Kedy je výhodná voľba liatej podlahy a aký konkrétny typ môže byť pre váš projekt správny?

Subtílna, ale veľmi silná

Liate podlahy patria k samostatnej disciplíne dodatočných úprav prevažne betónových priemyselných podláh. Ako už z názvu vyplýva, ide o mokrý proces zmiešania najčastejšie viaczložkovej kompozitnej hmoty, ktorá je vyliata na pripravený podklad a spracovaná špeciálnymi nástrojmi s cieľom jej rovnomerného nanesenia v hrúbkach od 1 – 5 mm. Po vytvrdnutí vzniká hotový produkt v podobe bezškárovej, hladkej, odolnej a hlavne pohľadovo výnimočnej podlahy s extrémne dlhou životnosťou. Na rozdiel od kontinuálnych úprav podláh sa vyznačuje výrazne vyššou chemickou odolnosťou. Aj preto sa tieto úpravy často používajú ako ochranná vrstva čistej betónovej podlahy. Navyše, nekonečná škála farebného prevedenia a textúr otvára cestu dizajnovým možnostiam.

Skôr sklo alebo ako guma?

Dvaja najväčší rivali zvádzajúci boj o priazeň zákazníkov v segmente liatych podláh sú epoxid a polyuretán. Epoxid sa vyznačuje skleneným vzhľadom a vysokou tvrdosťou, ktorá je vítaná hlavne v prevádzkach, kde sa predpokladá vyššie zaťaženie podlahy. Naopak, polyuretán je porovnateľne mäkší a pružnejší, čo mu pomáha lepšie odolávať škrabancom. Vďaka jeho gumovému charakteru lepšie tlmí nárazy, je príjemnejší na dotyk a má lepšie akustické vlastnosti. Tvrdosť polyuretánovej podlahy je síce nižšia ako tej epoxidovej, avšak z pohľadu únosnosti je rozdiel zanedbateľný.

Vďaka vyššej únosnosti je epoxidová podlaha ako stvorená do prevádzok, v ktorých sa počíta s manipuláciou a pojazdom vysokozdvižných vozíkov. Hodí sa do skladových priestorov, logistických centier, priemyselných hál a komplexov, pivníc, kotolní i do krytých garážových priestorov. Keďže je vysokoodolná voči kyseline mliečnej, je jednoznačným víťazom pri voľbe podláh do mliekarenských prevádzok.

Teplá a na dotyk príjemnejšia polyuretánová podlaha sa uplatňuje v obytných priestoroch, administratívnych budovách, nemocniciach, školách, nákupných centrách, hoteloch, laboratóriách a iných komerčných stavbách. Polyuretán vykazuje tiež dobrú stabilitu pri extrémne nízkych teplotách vo vlhkom prostredí a odolnosť voči ropným látkam a lúhom, preto sa používa aj v mraziarňach a chladiarenských miestnostiach, dielňach, výrobných prevádzkach, poschodových garážach a všeobecne v exteriéroch. Je rovnako vysokoodolný voči organickým a anorganickým chemikáliám na báze siričitanov. Preto je vhodný na aplikáciu do potravinárskeho priemyslu a výskumu.

Uplatnia sa takmer všade, ak…

Štruktúra povrchu liatej podlahy bráni množeniu baktérií a zaručuje tak hygienické a bezprašné prostredie. Z pohľadu čistoty radíme liate podlahy k najľahšie udržiavateľným. Preto sa hodia všade tam, kde je hygiena a čistota dôležitým rozhodovacím kritériom.

Tzv. živičné podlahy sú nenasiakavé a vodovzdorné, čo im dodáva aj izolačný rozmer. Vďaka tomu majú široké uplatnenie takisto v prevádzkach so zvýšenou vlhkosťou.

Všadeprítomné, avšak neviditeľné elektrostatické výboje môžu byť v mnohých prevádzkach nežiaduce, dokonca nebezpečné. Ide o operačné sály, laboratóriá a všeobecne miestnosti s jemnou elektronikou, ktorá je na elektrostatické výboje citlivá. Práve epoxidové a polyuretánové liate podlahy je možné vyhotoviť v požadovanej elektrickej vodivosti a dosiahnuť ich antistatickosť.

Náš tip:

Tenká vrstva a dobrá tepelná vodivosť liatych podláh z nich robí najideálnejšiu voľbu pri aplikácii na podlahové kúrenie. Ich dokonalé prepojenie s podkladovým poterom minimalizuje tepelný odpor a tepelné straty s ním spojené. V dôsledku toho majú minimálny reakčný čas pri regulácii tepla v kúrení.

Liate podlahy sa vyznačujú extrémne dlhou životnosťou. Odborníci sa zväčša zhodujú, že v súboji epoxidových a polyuretánových podláh má z hľadiska životnosti navrch skôr polyuretán. Za istých okolností dokáže vydržať až dvakrát dlhšie než epoxid. Podmienkou skutočne dlhej životnosti oboch typov priemyselných podláh sú však faktory, ktoré nemožno z procesu realizácie vynechať:

  • Výber konkrétneho typu použitej živice musí zohľadňovať charakter prevádzky a tomu prislúchajúce záťažové parametre podlahy.
  • Realizácia musí byť v rukách skúseného zhotoviteľa. Nejde len o zhotoviteľa, ktorý rozumie miešaniu zmesí, dôležité sú reálne skúsenosti s rozsiahlymi plochami takýchto podláh, a teda know-how.

Čo treba vedieť o procese zhotovenia?

Realizácia liatych podláh pozostáva z viacerých krokov. Dôležité je vedieť, že sú závislé od technologických prestávok, a to kvôli zreniu jednotlivých vrstiev. Urýchlenie zrenia je možné skôr v minimálnej miere – nastavením ideálnej teploty a vlhkosti v priestoroch stavby či budúcej prevádzky.

Na výslednej kvalite podlahy sa významnou mierou podieľa príprava podkladových vrstiev. Pred naliatím podlahy musia byť úplne vysušené a zbavené akýchkoľvek nečistôt. Keďže hrúbku liatej podlahy meriame v milimetroch, je nutnosťou mať podkladovú vrstvu dostatočne znivelizovanú. Prípadné nerovnosti sa totiž tenkou vrstvou živice môžu prekresliť na povrch. Počas celej doby realizácie musí byť:

  • minimalizovaná hrozba vírenia prachových častíc,
  • minimalizovaná možnosť výskytu drobného hmyzu nad vrstvami čerstvej podlahy,
  • zabezpečená správna vlhkosť a teplota priestoru pre dostatočné vyzretie každej z vrstiev.

Neodborná či dokonca svojpomocná aplikácia sa v tomto prípade neodporúča. Dôvod? Mokré procesy sú časovo náročné a nevratné. Možno dokonca povedať, že chyby v procese tvorby sa pri týchto priemyselných podlahách neodpúšťajú a podmienkou kvalitného výsledku sú špeciálne nástroje i zručnosť pri ich obsluhe.

Koľko to všetko stojí?

Najdôležitejším faktorom pri výbere podlahy je častokrát cena. V porovnaní s inými – či už kontinuálnymi, alebo dodatočnými úpravami povrchov – liate podlahy neradíme k lacným. Ak vám ich niekto s týmto argumentom ponúka, oplatí sa preveriť si jeho prácu na predchádzajúcich realizáciách. Na celkovej cene sa podpisujú materiálové vstupy – ceny kvalitných epoxidových a polyuretánových živíc – i technologicky a časovo náročná realizácia.

Špeciálne typy liatych podláh

Do rodiny liatych podláh radíme aj iné ako epoxidové a polyuretánové priemyselné podlahy. Pre milovníkov prírodných materiálov sú na trhu dostupné magnezitové liate podlahy. Je to čisto minerálny produkt, ktorý sa môže pochváliť ohňovzdornosťou až do 800 °C.

Alternatívou liatych podláh je aj mikrocementová podlaha. Je nositeľom takmer totožných vlastností s výnimkou chemickej odolnosti, ktorá je nižšia. Mikrocement ponúka vyhotovenie atraktívnych optických štruktúr v závislosti od použitej techniky aplikácie.

Ekvalizér liatej podlahy (epoxid verzus polyuretán)

Unikátne v mnohých parametroch

Liate podlahy nie sú unikátne pre nič za nič. Mechanická a chemická odolnosť, rezistencia voči vode, teplote a UV žiareniu, dlhá životnosť a vysoká dizajnová variabilita z nich robia kandidáta číslo jedna do širokého spektra objektov. Stránkou, ktorú je potrebné mať na zreteli pri ich plánovaní, je realizácia – náročnejšia osobitými postupmi, potrebným časom i financiami. O tom, že pri porovnaní všetkých parametrov pozitíva prevyšujú negatíva, svedčí ich dlhodobo obrovská popularita vo všetkých segmentoch vrátane projektov najnáročnejších klientov.

Píšeme o priemyselných podlahách odborne a zrozumiteľne.

Prihláste sa na odber noviniek