Áno, mám záujem o kvalitnú podlahu s vyššou mechanickou odolnosťou, ale limituje ma finančný strop… Ak máte obdobnú dilemu, existuje efektívne riešenie. Betónové podlahy s povrchovou úpravou vsypom sa dlhoročne tešia veľkej obľube. Práve optimálny kompromis medzi cenou a kvalitou z nich robí atraktívnu voľbu pri výbere priemyselnej podlahy.

Pevný ako pancier

Na základe charakteristických vlastností a vzhľadu výslednej podlahy je priebeh realizácie úpravy nazývaný aj „pancierovanie“. Prakticky ide o zušľachtenie povrchu betónovej dosky vsypom práškových zmesí. Vsypové materiály sú vopred namiešané zmesi na báze cementu a tvrdých prísad. Okrem špeciálnych cementov obsahujú triedené tvrdé plnivá na báze kremičitých pieskov, spekaných oxidov alebo metalické plnivá. Tieto tvrdé agregáty spolu s cementovým spojivom vylepšujú v horných vrstvách podlahy jej parametre. A to najmä:

  • mechanickú odolnosť,
  • odolnosť voči oderu,
  • bezprašnosť,
  • nasiakavosť,
  • protišmykovosť.

Vedeli ste?
Bežná súčasť vsypových materiálov – korundové plnivo – je druhý najtvrdší minerál po diamante. Zafír a rubín sú jeho drahokamové odrody. V podlahách ich však nehľadajte. Bežný korund sa používa v mnohých odvetviach, dokonca aj na výrobu laserov. Produkuje sa aj priemyselne z bauxitu, usadeniny, ktorá vzniká zvetrávaním hornín.

Keď čas tlačí

Vsypové materiály sa aplikujú bezprostredne po betonáži, v čase tzv. vädnutia betónu a v relatívne malom množstve: 3 – 5 kg/m2. Povrch sa následne hladí pomocou rotačných hladičiek. A práve v tomto spočíva ďalšie obrovské plus betónu so vsypom – časová výhoda. Betónová podlaha a jej finálna úprava sa v tomto prípade realizuje v jednom kroku. Na rozdiel od iných typov úprav hovoríme o niekoľkodňovej až týždňovej úspore času.

Po zahladení sa na povrch nástrekom aplikuje jemná vrstva akrylátovej živice. Tá zabraňuje nadmernému odparovaniu zámesovej vody z betónu a napomáha rovnomernému zreniu podlahy, čím eliminuje vznik zmrašťovacích trhlín. Zároveň zvyšuje odolnosť proti vsakovaniu olejov, aditív a tukov.

Vďaka pedantnej práci strojových hladičiek je výsledný povrch jednoducho udržiavateľný. Hladká podlaha vyžaduje minimum úsilia pri umývaní. Čistenie sa realizuje prevažne umývacími strojmi.

Je v tom háčik?

Kompromis ceny a kvality so sebou prináša aj úskalia. Proces „pancierovania“ je citlivý na dodržiavanie technologickej disciplíny – vyžaduje skúsených a technicky zdatných odborníkov. V prvých 10 dňoch po realizácii je podlaha náchylná na mechanické poškodenie. Možno menej podstatná nevýhoda – pre koho ako, samozrejme – je užšie spektrum farebnosti vsypových zmesí. Podlaha môže byť vždy aj farebnejšia, no treba vedieť, že vo výsledku to bude stále kombinácia vybranej farby s podtónom sivej.

Použitie

Priemyselné podlahy so vsypom si nájdu uplatnenie všade tam, kde sa žiada zvýšená odolnosť voči mechanickému poškodeniu a čistý vzhľad s jednoduchou údržbou. Tieto vlastnosti sú ideálne pre obchodné a logistické centrá, veľkoobchody, dielne, sklady, výrobné priestory i parkovacie plochy.

„Pancierové“ betónové podlahy, teda podlahy s povrchovou úpravou vsypom, majú dlhodobo pevné miesto na trhu. Vo fáze výberu správnej podlahy je určite dobré zvažovať túto alternatívu. Ak sa pre ňu rozhodnete, obráťte sa s realizáciou na odborníkov. Náročnosť technológie si vyžaduje skúsenosti, ktoré premenia masu betónu na kvalitnú podlahu s dlhou životnosťou.

Píšeme o priemyselných podlahách odborne a zrozumiteľne.

Prihláste sa na odber noviniek