Podlaha sa významnou mierou podieľa na vytváraní celkového dojmu a pohody v priestore. O to viac, ak ide o špičkové zdravotnícke pracovisko. Trenčianske Centrum pre liečbu ochorení, vedu a výskum v medicíne bude najmodernejšou slovenskou urologickou klinikou. Použitím moderných materiálov, technológií a zručností tu vznikali pohľadovo PRÍŤAŽLIVÉ PODLAHY, ktoré svojou funkčnosťou spĺňajú NAJNÁROČNEJŠIE KRITÉRIÁ.

Podlahy v nemocniciach i privátnych zdravotníckych centrách musia zodpovedať veľmi špecifickej záťaži a prísnym hygienickým normám. Rovnako dôležitý je však aj estetický dojem – v príjemnom prostredí prebieha liečba pacientov lepšie. O tom dnes už nikto nepochybuje.

Deväťsto metrov štvorcových podlahovej plochy na troch podlažiach novej urologickej kliniky je rozdelených do troch funkčných kategórií:

  • operačné sály a ošetrovne,
  • komunikačné a verejné priestory,
  • kancelárie a izby pacientov.

S ohľadom na funkčnosť jednotlivých typov priestorov sú aj v podlahách použité viaceré materiály a technológie. Majú však spoločný základ: aplikáciu približne päť milimetrov hrubej cementovej samonivelačnej stierky. Jej úlohou bolo v tomto prípade vyrovnať cementový podkladový poter a vytvoriť na ňom vysoko odolný podklad pod nášľapnú vrstvu. Na túto tenkú odolnú niveláciu sa aplikovala epoxidová penetrácia a následne buď epoxidová antistatická stierka, alebo polyuretánová stierka – vždy podľa typu konkrétneho priestoru.

Realizácia a výsledok…

Za zmienku stojí, že takto zvolenou skladbou dodatočnej úpravy povrchu je podlaha pripravená čeliť náročným požiadavkám medicínskeho a vedecko-výskumného centra.

Inovácia a krása v jednoduchosti

Hovorí sa, že šťastie praje pripraveným. Prípravná fáza mnohých projektov zahŕňa skúšku na nečisto. Jej cieľom je obvykle preverenie prác s konkrétnymi materiálmi. Dôležitosť takýchto skúšok rastie priamoúmerne s novátorstvom technologických postupov. Ak plánujete v realizácii implementovať úplne novú technológiu, príslovie „ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku“ platí dvojnásobne.

Pokusov pri „ostrej aplikácii“ nie je nikdy veľa. Limituje ich navyše aj čas zrenia používaných zmesí. Chodby a verejné priestory trenčianskeho Centra pre liečbu ochorení boli navrhnuté v oceľovosivej farbe s decentným, no zároveň unikátnym vzorom priestorových máp. Ten sa mal docieliť kompresorovým rozfúkavaním ešte nezatuhnutej viaczložkovej polyuretánovej zmesi. Práve táto technológia sa v prvom kole testovala pod dohľadom skúseného majstra na skúšobnom poli.

Presný tlak vzduchu, vzdialenosť kompresora od podlahy, rýchlosť manévrovania i iné parametre boli základom úspechu a zvládnutia tejto výzvy. Vo výsledku aj spoločnosť Proreco opäť získala do portfólia jedinečné „know-how“.

Hygiena do detailov

Soklové lištypridanou hodnotou nielen po estetickej stránke. Dodávajú podlahám priestorový rozmer, zjemňujú prechody medzi nášľapnými plochami a stenami. Ťažko čistiteľná štrbina v mieste dotyku podlahy so stenou je obzvlášť v nemocničných priestoroch z hygienického hľadiska veľký problém. Aj ten možno riešiť soklovými lištami. V trenčianskom zariadení bolo nainštalovaných vyše sedemsto metrov soklových líšt, ktorých primárnou funkciou je zvýšenie hygienického štandardu. Každá z nich má farbu príslušnej podlahy.

Aby to nekoplo a nepoškodilo prístroje

Napadlo vám, že každým pohybom môžeme vytvárať elektrostatický náboj? Ani jeho následné vybíjanie častokrát neregistrujeme. Existujú však prevádzky, v ktorých sa nachádzajú zariadenia mimoriadne citlivé na tieto drobné elektrostatické výboje.

Ešte vážnejšie je, že aj najmenšie mikrovýboje môžu ovplyvňovať vlastnosti polovodičov, a tým obmedziť funkcie dôležitých prístrojov v objekte. Operačné sály a vyšetrovne realizovanej urologickej kliniky disponujú práve takýmito zariadeniami. Preto bola v niektorých jej častiach navrhnutá antistatická úprava povrchov podláh.

Podstata spočíva v nanesení celoplošne vodivej medzivrstvy a následne v aplikácii finálnej stierky, ktorá obsahuje rozptýlené uhlíkové vlákna. Vodivý náter je na viacerých miestach pripojený na uzemňujúcu sústavu objektu. Takéto riešenie spoľahlivo zamedzuje vzniku chaotických výbojov a koordinovane ich uzemní. Funkčnosť vodivých vlastností je kontrolovaná a meraná platnými normami, ktoré sa zameriavajú na zvodový odpor voči zemi a povrchový odpor alebo tzv. kročajový odpor osoby voči podlahe.

Mesiac, ktorý stál za to

Kompletný mesiac prác s alternatívami epoxidových a polyuretánových zmesí, lištovaním, vytváraním vzorov pomocou vzduchových kompresorov a to všetko do špecifického a vysokonáročného medicínskeho prostredia bol skúsenosťou, ktorá len tak „neleží pri ceste“. Dôležitou súčasťou bola príprava, ktorá opäť poukázala na dôležitosť tejto fázy a zabezpečila bezproblémový priebeh prác v čase a priestore.

Novo vytvorené podlahy budú doslova podkladovou bázou pri liečbe pacientov i výskume v oblasti urológie – a to všetko na klinike, ktorá je momentálne najväčšou na území celého bývalého Československa.

MUDr. Roman Sokol, MPH: Podlahy nám dokonale zapadli do konceptu

Rozhovor s lekárom a majiteľom trenčianskeho Centra pre liečbu ochorení, vedu a výskum v medicíne

Z popisu postupov prác je jasné, že ste si vybrali netradičné, vysokofunkčné a zároveň vysoko estetické podlahy. Od začiatku ste sledovali takýto cieľ?
Netradičná je celá naša klinika. Budujeme urologické centrum, ktoré naozaj na Slovensku nemá obdobu. Pod jednu strechu „ubytujeme“ špičkovú diagnostiku a liečbu urologických pacientov, teda každodennú lekársku a chirurgickú prax, spolu s výskumom a vedou, ktoré tento medicínsky odbor posúvajú do budúcnosti. Záleží nám na najmodernejšom vybavení. Podlahy od spoločnosti Proreco dokonale zapadli do tohto konceptu.

Zapadol doňho aj finálny výsledok? Potešil vás pohľad na hotovú realizáciu?
Áno. Veľmi nám záleží na prostredí, v ktorom budeme pracovať a liečiť. Maximálna spokojnosť sa týka realizácie a výsledného efektu, ktorý podlahy našim priestorom dodali, ale i samotnej spolupráce so spoločnosťou Proreco. Vnímam ju ako tím odborníkov, na ktorých sa oplatí obrátiť bez ohľadu na to, aký vysoký štandard podláh hľadáte.

Fakty o projekte:

  • Rok realizácie: 2020
  • Miesto realizácie: Trenčín
  • Výmera realizovanej plochy: 900 m2 rozdelených na tri podlažia
  • Typ úpravy podlahy: epoxidové, antistatické a polyuretánové stierky
  • Výnimočnosť: polyuretánová podlaha so vzorom

Píšeme o priemyselných podlahách odborne a zrozumiteľne.

Prihláste sa na odber noviniek