Reklama Bartoš je kreatívna firma, takže všetko, do čoho sa pustí, má rada vo svojich tvorivých rukách. Aj realizáciu nových výrobných priestorov si „režírovala“ sama. A to naozaj nie je obvyklé. Zhotoviteľ priemyselných podláh nemá bežne možnosť konzultovať predstavu o výslednom diele priamo s investorom. I preto si spoločnosť Proreco na tomto projekte cení PRIAMU SPÄTNÚ VÄZBU, ktorá bola pozitívna.

Spoločnosť Proreco je pri veľkých objednávkach obvykle v pozícii subdodávateľa pre generálneho zhotoviteľa. Teraz mala možnosť komunikovať a konzultovať zadanie priamo s investorom. A to znelo: vytvoriť podlahu s minimálnou údržbou, nízkou prašnosťou a vysokým estetickým dojmom. Vhodným adeptom na splnenie týchto parametrov je betónová podlaha s povrchovou úpravou samonivelačnou stierkou. Konkrétna voľba padla na stierku na polyuretánovo-cementovej báze.

Charakterizuje ju lesklý vzhľad, odolnosť voči poškrabaniu i vysoká mechanická odolnosť. Táto technológia sa s obľubou využíva nielen v priemyselných objektoch. Vynikne všade tam, kde sa kladie dôraz rovnako na funkčnosť, ako aj príťažlivosť, teda tiež v komerčných a obytných priestoroch. Paropriepustnosť tejto úpravy navyše mierne znižuje nároky na dôkladnosť hydroizolácie, ktorá sa nachádza v nižších vrstvách.

Príprava „samo“ nivelácie

V časovom horizonte jedného týždňa bola realizovaná úprava už jestvujúcej betónovej podlahy s výmerou 1000 m2. Predchádzala jej však dôležitá prípravná fáza. Aby spomínaná stierka dokonale priľnula, bolo potrebné betónovú dosku takzvane otryskať od cementového mlieka. Realizuje sa to strojovým vystreľovaním vysokého počtu malých projektilov kolmo na dosku. Cementové mlieko na povrchu betónovej dosky pri minimálnej záťaži oderom má totiž tendenciu sa vylamovať.

Otryskaný povrch sa následne očistí aj od najmenších nečistôt. Bez tohto kroku by drobné čiastočky narúšali adhéziu stierky. Plastomaltou sa vyplnia aj dilatačné škáry kontrakčných celkov. Napokon sa na očistený povrch nanáša jemný film epoxidovej penetrácie pre ešte vyššiu priľnavosť stierky.

Vedeli ste?
Tzv. otryskávanie (hovorí sa mu aj brokovanie) betónovej dosky od cementového mlieka je špecifický a náročný proces. Vyžaduje si maximálnu pripravenosť – skúsenosti, opatrnosť i ochranné pomôcky. Brok sa totiž dokáže od zeme odraziť, takže môže spôsobiť aj neželané poranenie.

Nivelovanie „na ihlách“

Aj aplikácia vytipovanej samonivelačnej stierky na polyuretánovo-cementovej báze si vyžaduje skúsenosti s materiálmi obdobného charakteru. Bez ohľadu na teplotu prostredia je totiž doba spracovateľnosti stierky veľmi krátka. Po rozrobení s vodou sa jej vlastnosti menia v čase, takže vystihnutie správneho momentu na nivelovanie je podmienkou úspechu. A ako dosiahnuť presnosť? Naniesť presne 3-milimetrovú vrstvu pomáha výškovo nastaviteľné radlo.

V poslednom kroku bola stierka odvzdušňovaná špeciálnymi valčekmi. Tento proces je mementom nedotknuteľnosti. Ešte nevyzretá povrchová úprava podlahy neznesie záťaž. Nutný pohyb po nej je zabezpečený klincovými mačkami na nohách pracovníkov „levitujúcich“ nad ňou. Po vyzretí nanesenej vrstvy získame efektnú podlahu s vysokým povrchovým leskom a vysokou mechanickou a chemickou odolnosťou.

Dvojkombinácia farby pebble grey (svetlosivá) použitej vo výrobnej časti haly a dusty grey (tmavosivá) zase v administratívnej časti decentne dotvárajú priestor a navodzujú príjemnú pracovnú atmosféru. Samozrejme, čo sa farieb týka, fantázii sa medze nekladú. V ponuke je široká škála na mieru šitých odtieňov pre personalizáciu vlastných priestorov.

Realizácia podlahy výrobných priestorov trenčianskej spoločnosti Reklama Bartoš bola príjemnou odbočkou – od strohého biznisu k príjemnej vzájomnej spolupráci partnerov, ktorých neskľučoval čas ani termíny. Naopak, poznamenal ju pozitívny dojem z konštruktívneho prístupu s nádychom nezištnosti, vyplývajúcej z dlhoročnej spolupráce a dobrých vzťahov.

Ing. Lenka Bartošová: Nad Prorecom sme ani chvíľu neváhali

Rozhovor s  riaditeľkou spoločnosti Reklama Bartoš Trenčín

Ako ste našli spoločnosť Proreco a prečo ste si ju vybrali na zhotovenie podláh do firemných priestorov?
Naša firma sa zaoberá potlačou textilu, reklamných a darčekových predmetov. Proreco je naším významným zákazníkom, takže aj preto bola naša voľba jednoznačná. O tom sme nemuseli vôbec rozmýšľať. Je lídrom vo svojej oblasti a navyše sa s ním aj veľmi dobre komunikuje.
Vraj ste sa aktívne podieľali na každom kroku. Ako ste sa dopracovali k voľbe konkrétneho typu podlahy?
Pri výrobe používame rôzne druhy lepidiel. Časom sa z nich zvykne na podlahe vytvoriť vrstva, ktorá sa dá odstrániť jedine rozpúšťadlami. Nutne sme hľadali taký typ podlahy, ktorý toto „zaobchádzanie“ zvládne. Spoločnosť Proreco nám vyrobila vzorku, ktorú sme pol roka testovali, aby sme videli, či naše požiadavky naozaj unesie. Obstála výborne. Áno, na stavbe som kontrolovala jednotlivé kroky, aby sme predišli nedorozumeniam, ale zároveň ma to veľmi zaujímalo.
A ako hodnotíte výsledok?
Výsledok je perfektný. Podlahe nie je čo vytknúť. Do nových priestorov ešte nie sme presťahovaní, ale už teraz sa veľmi tešíme, že máme podlahu, ktorú sa nemusíme báť využívať.

Fakty o projekte:

  • Rok realizácie: betónová doska v roku 2018, úprava stierkou v roku 2020
  • Miesto realizácie: Trenčín
  • Výmera realizovanej plochy: 1 000 m2
  • Typ úpravy podlahy: samonivelačná stierka na polyuretánovo-cementovej báze

Píšeme o priemyselných podlahách odborne a zrozumiteľne.

Prihláste sa na odber noviniek