Šľachtený syntetický div. Dokonalá stavba materiálu na molekulárnej úrovni vyvinutá na dosahovanie jedinečných vlastností. Objavený v päťdesiatych rokoch 19. storočia. Priemyselne využívaný JUBILEJNÝCH DESAŤ DEKÁD. Reč je o polyuretáne. Hmote, ktorá sa dodnes teší obľube a využíva sa v najrôznejších výrobných sférach – vrátane realizácie PRIEMYSELNÝCH PODLÁH.

Polyuretánové podlahy patria spolu so svojím dvojčaťom – epoxidovou podlahou – neodmysliteľne a nenahraditeľne do rodiny liatych podláh. Už stabilne kraľujú segmentu dodatočných úprav priemyselných podláh. Majú jasne vymedzené špecifiká, a tie len ťažko nachádzajú alternatívne riešenia. Medzi najväčšie devízy polyuretánu patrí rýchlosť realizácie a vysoká mechanická a chemická odolnosť. Obe vlastnosti sú obzvlášť zaujímavé s ohľadom na tenkosť nášľapnej vrstvy (obvykle od 1 do 5 mm). Bezškárovosť zaručuje jednoduchú údržbu a podlahám dodáva nezameniteľný estetický ráz.

Pozrime sa pod lupu

Polyuretán pozostáva z dvoch druhov základných komponentov: z vysoko reaktívnych izokyanátov a z polyalkoholov. Ich zmiešaním dochádza k prudkej chemickej reakcii (ktorá pri niektorých typoch neunikne skôr nosu ako očiam) a následne k vytvrdnutiu hmoty. Aj preto sú známe aj ako dvojzložkové polyuretány na báze rozpúšťadiel.

Hlavnú stužujúcu úlohu zohrávajú izokyanáty. Práve ony určujú výsledný charakter polyuretánovej priemyselnej podlahy. Existuje bohatá škála stužujúcich komponentov, z ktorých dva najpoužívanejšie definujú dve základné skupiny polyuretánových podláh. Sú to alifatické a aromatické. Oba typy sú nositeľmi hlavných výhod polyuretánových podláh, avšak v istých disciplínach sa správajú rozdielne.

Alifatické polyuretánové podlahy sú rezistentné voči UV žiareniu. Ani v exteriéroch im nehrozí povestné „žltnutie liatych podláh“ a vo všeobecnosti sa považujú za farebne stabilnejšie. Preto sú alifatické polyuretánové priemyselné podlahy ako jedny z mála vhodné na vonkajšiu aplikáciu – hodia sa na veľké strešné terasové plochy, strešné parkovacie plochy a garáže a na iné odkryté alebo len čiastočne prekryté exteriérové plochy.

Aromatické polyuretány sú oproti alifatickým tvrdšie a krehkejšie, čo im dáva mierne lepšiu mechanickú odolnosť, avšak s obmedzenou možnosťou aplikácie v exteriéri. Nevýhodou môže byť kratšia životnosť v porovnaní s alifatickými polyuretánmi.

Hodia sa takmer všade

Vo všeobecnosti platí, že dobrá mechanická a chemická odolnosť predurčuje polyuretánové podlahy do prevádzok potravinárskeho priemyslu. Je tam vysoký predpoklad kontaktu agresívnych zlúčenín s podlahou, zároveň však požiadavka bez problémov zvládať nepretržitý každodenný pohyb manipulačnej techniky s vyšším zaťažením.

Rovnako sa tešia obľube v skladových priestoroch, logistických centrách, priemyselných halách, kotolniach či garážových priestoroch.

Medzi unikátne vlastnosti polyuretánu patrí jeho rozsiahla farebná variabilita. Nové nemocnice, administratívne budovy, školy, nákupné centrá, hotely, laboratóriá a ďalšie komerčné priestory už nechcú byť len budovami, ktoré slúžia svojmu účelu. Investori a prevádzkovatelia dbajú na ich estetický rozmer a príjemnosť prostredia pre všetkých, ktorí sa v ňom pohybujú. A z tohto hľadiska je liata polyuretánová podlaha obľúbenou voľbou. Prednosťou je aj nenasiakavosť a vodovzdornosť, vďaka čomu majú široké uplatnenie aj v prevádzkach s pravidelne zvýšenou vlhkosťou.

Vedeli ste?

Polyuretánové liate podlahy svojou štruktúrou povrchu bránia množeniu baktérií, a tým zaručujú hygienické a bezprašné prostredie. Z pohľadu čistoty sa radia k najľahšie udržiavateľným. Sú ideálnou voľbou v prevádzkach, kde čistota je skutočne viac než „pol života“.

Aj v špecifickom prostredí

Príkladom ich širokého uplatnenia sú aj veľmi špecifické potreby investorov:

  • Tenká hrúbka a dobrá tepelná vodivosť robí z polyuretánových podláh ideálnu voľbu v kombinácii s podlahovým kúrením.
  • Vyhotoviť ich tiež možno v presne definovanej a požadovanej elektrickej vodivosti. Antistatickosť je nevyhnutná v priestoroch s jemnou elektronikou náchylnou na elektrostatické výboje. Ide o operačné sály, laboratóriá, výrobné prevádzky najrôznejších hardvérov a ich príslušenstva a podobne.

Klasické polyuretánové podlahy sa vyznačujú tepelnou stabilitou do 60 až 70 °C v závislosti od konkrétnych špecifík použitého typu. Pokiaľ sa v prevádzke nachádza zdroj produkujúci vyššie teploty, je namieste použiť polyuretánovo-cementovú podlahu. Zachováva si všetky výhody liatej polyuretánovej podlahy, no cementová zložka jej dodáva odolnosť aj voči vyšším teplotám. Najčastejšie ide o okolie pekárenských pecí alebo kuchýň, v ktorých sa manipuluje s vriacou vodou.

Náš tip:

Polyuretánové podlahy sú vysokoodolné voči kyseline mliečnej, čo z nich robí kandidáta číslo jedna pri výbere podláh do mliekarenských prevádzok.

S nadšením, ale aj rozumne

Druhá z dvojičiek liatych podláh – polyuretánová podlaha – je zaujímavá alternatíva hodná zváženia pri hľadaní špičkovej priemyselnej podlahy. Jej funkčný a estetický rozmer dokáže naplniť predstavy aj najnáročnejších zákazníkov, svoju krásu i ostatné podstatné črty si navyše zachováva po dlhú dobu svojej životnosti. Polyuretánové podlahy sú jedinečné nielen svojimi vlastnosťami, ale aj náročnosťou realizácie a v neposlednom rade cenou. Aby sa zhmotnenie predstavy o ideálnej podlahe neskončilo drahou katastrofou, je nevyhnutná účasť skúsených odborníkov, ktorí vás ľahko prevedú výberom i realizáciou.

Píšeme o priemyselných podlahách odborne a zrozumiteľne.

Prihláste sa na odber noviniek