Požiadavky na priemyselné podlahy sú vždy náročné, rôzne a rozmanité. Spoločné požiadavky všetkých investorov sú nemenné: aby podlahy vydržali čo najviac najrôznejších záťaží. Samozrejme, čo najdlhšie. Dlhodobým trendom, ktorý nie je módnym výstrelkom, sú priemyselné podlahy z drátkobetónu. Betónové podlahy s rozptýlenou oceľovou výstužou sú dnes najpoužívanejšie. A zvyčajne aj cenovo dostupné. Ich výhodou sú lepšie mechanické vlastnosti. Ale aj rýchlosť pokládky a pomerne širokospektrálne využitie. 

Drátkobetón nie je obyčajný betón

Vedci ho definujú ako kompozitný materiál s cementovou matricou, ktorého štruktúra je vystužená spravidla náhodne rozptýlenými vláknami, najčastejšie oceľovými.

Špeciálne vystužený betón teda okrem bežných zložiek obsahuje aj oceľové vlákna či „drátky“. Tie by mali zlepšovať najmä mechanické, ale aj ďalšie technické a fyzikálne vlastnosti stvrdnutého betónu.

A najmä obmedzovať možnosť vzniku trhlín pri ťahovom namáhaní. Vlákna a drátky sa vyrábajú z uhlíkovej alebo zliatinovej ocele. S priemermi 0,15 až  2 mm, dĺžkami 7 až 75 mm v rôznych geometrických tvaroch.

Množstvo drátkov…

… v čerstvom betóne určujú príslušné normy. Každý betonár a aj podlahár vie, že zásadná požiadavka je rovnomerné rozptýlenie drátkov, ktoré určuje homogenitu drátkobetónu.

Statická aj dynamická záťaž

Vlastnosti drátkobetónu priamo určujú jeho využitie. Rozptýlená výstuž jednoznačne zlepšuje mechanické, technické a fyzikálne vlastnosti priemyselných podláh.

Pri statickej záťaži vyššia nosnosť, pri dynamickom namáhaní dlhšia trvanlivosť. Princíp je doslova skrytý vo fyzikálnych vlastnostiach výstuže rozptýlenej v betónovej konštrukcii.

Pri ideálnom rovnomernom rozptýlení drátkov je to ich všesmerná orientácia. Ktorá „znesie“ prakticky všesmerovú námahu podlahy. Oproti „tuhej“ klasickej betónovej podlahe s tendenciou praskať ide o pridanú „plasticitu“.

Vedeli ste, že …

… rozptýlená výstuž dovoľuje znížiť mocnosť betónovej konštrukcie o asi 10 %?

Využitie podlahy z drátkobetónu

Cenová dostupnosť, rýchlosť pokládky, kvalita. Odolnosť voči statickým a dynamickým záťažiam. Lepšie vlastnosti oproti klasickým podlahám. To sú pozitíva, ktoré predurčujú využitie podláh s rozptýlenou výstužou.

Výrobné haly, sklady, logistické centrá. Prevádzky s vysokým statickým a zároveň aj dynamickým zaťažením. Podlahy, ktoré unesú rozmiestnené výrobné technológie alebo ťažké regálové systémy s naskladaným materiálom.

A znesú aj intenzívnu dopravu skladovej manipulačnej techniky. V moderných logistických centrách vyžadujú vysoké regálové systémy aj podlahy s vyššou rovinnosťou.

Bezškárové betónové priemyselné podlahy

Výhody podláh s rozptýlenou výstužou kulminovali v segmente bezškárových priemyselných podláh. K výhodám ich základného materiálu, drátkobetónu, sa pridali ďalšie:

  • eliminácia problémov s rezanými škárami
  • nižšie náklady na údržbu
  • vyšší komfort prevádzky.

Ideálne pre logistické centrá, ale aj investorov, hľadajúcich primeraný pomer vysokej kvality a ekonomickej výhodnosti.

Postup pokládky

Pokládka bezškárovej podlahy je sofistikovaný proces.

Od návrhu vychádzajúceho z požiadaviek zadávateľa a špecifikácie záťaží prevádzky. Cez vyriešenie technických detailov podlahy, nastavenie správnej receptúry zmesi. Až po realizačný projekt podlahy a precíznu realizáciu. A na záver adekvátnu povrchovú úpravu.

Napríklad v logistických centrách je štandardom pancierová betónová podlaha. Teda povrchová úprava vsypaním predmiešanej práškovej zmesi do povrchu zrovnaného čerstvého betónu. Zmes obsahuje cement a tvrdé prísady, ktoré po vytvrdnutí dodajú povrchu podlahy „pancierovú“ pevnosť.

Zhrnutie

  • drátkobetón je špeciálny betón, ktorý obsahuje oceľové vlákna
  • homogenitu betónu určuje rovnomernosť rozmiestnenia drátkov
  • v porovnaní s klasickým betónom má drátkobetón lepšie mechanické, technické a fyzikálne vlastnosti
  • prednosťami drátkobetónu sú predovšetkým cena, kvalita a rýchlosť pokládky
  • používa sa v skladoch, výrobných halách aj logistických centrách
  • drátkobetón znesie aj intenzívnu dopravu manipulačnej skladovej techniky

Píšeme o priemyselných podlahách odborne a zrozumiteľne.

Prihláste sa na odber noviniek