V posledných dvoch dekádach môžeme sledovať priam revolúciu v objavovaní, modifikovaní a optimalizácii produktov materiálového inžinierstva v stavebnom priemysle. Výrobcovia a díleri sa predbiehajú v predstavovaní nových stavebných materiálov a technológií. Orientovať sa v mori možností pri výbere vhodného riešenia je niekedy rovnako ťažké ako časovo náročné.

Spoločnosť PRORECO v tomto mori pláva už 20 rokov. Sleduje trendy. Vie poradiť. Prispôsobiť výber skutočným potrebám klienta. Jej portfólio ponúka širokú škálu služieb reflektujúcich súčasné štandardy a aktuálne normy. Jedným zo zaujímavých riešení je impregnácia betónovej podlahy impregnačnými prostriedkami na kryštalickej báze.

Veľa muziky za menej peňazí…

O čom je reč? Impregnáciou betónovej podlahy sa rozumie náter alebo postrek aplikovaný v určitom štádiu jej vyzretia. Impregnovaný povrch sa roztokom nasýti a chemicky zreaguje. Na povrchu betónu sa vyplnia voľné póry, čím sa vylepšia fyzikálno-mechanické vlastnosti, ako:

  • Oderuvzdornosť
  • Hydrofóbnosť
  • Estetika
  • Odolávanie abrázii
  • Eliminácia prašnosti

Impregnačné roztoky na kryštalickej báze môžu obsahovať aktívne zlúčeniny, ako kremičitany, polykremičitany, lítium, draslík a iné. Obsah týchto zlúčenín rozhoduje o dominancii určitých vlastností. Tieto roztoky na rozdiel od impregnácie na báze rozpúšťadiel nezapáchajú.

Významnú úlohu však zohráva správny výber kvalitnej chémie použitej pre impregnáciu. Napríklad oderuvzdornosť najviac zvyšujú polykremičitanové impregnácie.

Takto upravené povrchy pôsobia veľmi esteticky, a to vďaka zvýšenému lesku. Výhodou je jednoduchá aplikácia – formou postreku alebo náteru – priamo na vyčistený povrch. Impregnáciu je možné kombinovať aj s mechanickými spôsobmi úpravy podláh, ako brúsenie a tzv. pancierovanie – odborný termín je povrchová úprava vsypom – čím sa výraznejšie posilní zamýšľaný cieľ.

Na čo sa hodí?

Vzhľadom na jednoduchosť aplikácie, množstvo spotrebovaného materiálu, ale aj nižšiu prácnosť sa tento spôsob vylepšovania vlastností betónových podláh radí k ekonomicky výhodnejším. Nie je celkom správne ho porovnávať so samonivelačnými liatymi alebo polyuretánovými podlahami, pretože tie majú iné vlastnosti a, áno, sú aj finančne náročnejšie.

Impregnácia na kryštalickej báze sa aplikuje rovnako na nové, ako aj na staršie podlahy. Je to jeden zo spôsobov sanácie na zvýšenie životnosti. Nakoľko skôr kopíruje jestvujúci povrch, nevyplní podlahy s výtlkmi alebo s trhlinami. Nie je odolná voči chemickým rozpúšťadlám. Jej štandardné využitie je všade tam, kde sa vyžaduje stredná odolnosť voči oderu – sklady, priemyselné výrobne, nákupné strediská, parkovacie plochy, hangáre a iné.

Ideálna kombinácia? Vodné sklo s prebrúsením a leštením

Na trhu existujú aktívne zmesi kremičitanu draselného, ktoré radíme do kategórie impregnácií na kryštalickej báze. Na základe daného zloženia môžeme takéto zmesi pomenovať ako vodné sklo.

Jeho používanie k vytvrdzovaniu betónu je stará a dobre osvedčená technika. Vápnik nachádzajúci sa v betóne reaguje s kyselinou kremičitou z vodného skla a dochádza k hydratácii na kryštalickú štruktúru pripomínajúcu sklo. Póry vo vrchných vrstvách betónovej podlahy sú impregnáciou „zasklené“. V kombinácii s brúsením a leštením je možné docieliť rôzne stupne matnosti, respektíve odlesku finálnej podlahy, ktorá pôsobí dojmom prírodného materiálu. Prebrúsenie podlahy od menej súdržnej vrstvy prevažne cementového mlieka dovoľuje impregnácii dostať sa do kvalitnejšieho materiálu a docieliť lepší efekt úpravy.

Impregnácia betónových podláh na kryštalickej bázne si našla svoje miesto na trhu. Ako ekonomicky najvýhodnejšiu úpravu ju môžeme použiť všade tam, kde nie sú zvýšené nároky na hygienu, odolnosť voči chemickým rozpúšťadlám a vysoké nároky na odolnosť voči oderu. Posudzovanie vhodnosti použitia tejto metódy je individuálne prípad od prípadu. Aj preto je dobre poradiť sa pri rozhodnutí o jej použití so spoľahlivým partnerom v tejto oblasti.

Píšeme o priemyselných podlahách odborne a zrozumiteľne.

Prihláste sa na odber noviniek